Zabiegi odchudzające – jakie możliwości oferuje bariatria

Bariatria to dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką, a także leczeniem chorób związanych z otyłością. Chirurgiczne zabiegi bariatryczne to niezwykle skuteczna broń w walce z otyłością. Efekty pooperacyjne obejmują nie tylko spadek wagi. Dzięki redukcji masy ciała Pacjenta oraz zdrowym nawykom żywieniowym ustępują także choroby towarzyszące, takie jak nadciśnienie, a nawet cukrzyca.

Operacje bariatryczne – rodzaje
W zależności od stopnia otyłości oraz od stanu zdrowia Pacjenta lekarz- bariatra dobiera najlepszą dla danej osoby metodę leczenia. W Medicus Clinic we Wrocławiu wykonujemy 3 rodzaje zabiegów bariatrycznych. Jest to: rękawowa resekcja żołądka, gastric by-pass i opaska żołądkowa.

Na czym polega rękawowa resekcja żołądka?
Ten rodzaj operacji potocznie nazywany jest zmniejszeniem żołądka. Zabieg polega na usunięciu fragmentów tego narządu w tym: dna, trzonu, części przedodźwiernikowej. W trakcie resekcji lekarz kształtuje specjalną tubę wewnątrz układu pokarmowego, dzięki, której spożywane potrawy trafiają bezpośrednio do dwunastnicy. Rękawowa resekcja żołądka sprawia, że Pacjent jednorazowo może przyjąć ok 200 ml pokarmu, a to przekłada się na szybki spadek wagi. Dodatkowym atutem tego typu operacji jest jej wpływ na wydzielanie hormonów w organizmie, w tym tego odpowiadającego za uczucie głodu, czyli greliny. Zabieg powoduje także zmniejszenie insulinoodporności, w niektórych przypadkach całkowite wyleczenie cukrzycy typu II.

Gastric by-pass, czyli wyłączenie jelitowo-żołądkowe
Ta metoda pozwala na redukcję do 85% niechcianych kilogramów. Możemy wyróżnić dwie odmiany by-passów:

  • gastric by-pass na pętli omega (gastric by-pass lub by-pass jednozespoleniowy),
  • roux-en-Y gastric by-pass (bypass dwuzespoleniowy).

Bez względu na wybrany rodzaj by-passów zasada operacji bariatrycznej jest taka sama. W trakcie zabiegu chirurg- bariatra odcina część żołądka i kształtuje „zbiornik” o pojemności około 50 ml. Następnie „doszywa”, przygotowane wcześniej, jelito cienkie. Wyłączenie jelitowo-żołądkowe sprawia, że kalorie, energia i składniki pokarmowe przyjęte wraz z pożywieniem są w dużym stopniu wydalane w chwili wypróżnienia, co powoduje szybką i długotrwałą redukcję wagi.

Opaska żołądkowa – jak wygląda operacja?
To jedyny zabieg bariatryczny, który jest w pełni odwracalny. Opaskę zakłada się na część żołądka metodą laparoskopową. To najmniej inwazyjna metoda walki z otyłością i pozwala na zredukowanie około 60% nadmiaru masy ciała. Po założeniu opaski żołądkowej Pacjent musi poddawać się regularnym kontrolom w poradni bariatrycznej, a także ściśle przestrzegać diety i zaleceń dietetyka.

Dieta po operacji bariatrycznej
Aby efekty operacji były satysfakcjonujące, niezbędnie jest zachowanie przez Pacjenta odpowiedniej diety. Dokładne zalecenia dotyczące odżywiania pooperacyjnego są ustalane przez lekarza i przekazywane Pacjentowi jeszcze przed interwencją chirurgiczną.
Przez pierwsze dni po zabiegu bariatrycznym niezwykle ważna jest konsystencja pokarmów, a także właściwe zbilansowanie substancji odżywczych dostarczanych do organizmu. Tuż po operacji Pacjent może przyjmować pożywienie jedynie w postaci płynnej. Jadłospis jest stopniowo rozszerzany, a pokarmy coraz gęstsze – tak, aby po kilku tygodniach od zabiegu jadłospis przypominał ten sprzed okresu operacyjnego – z wyłączeniem tłustego i wysoko przetworzonego jedzenia.
Głównym celem diety po operacji bariatrycznej jest wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych, zapobieganie przyjmowania zwiększonej liczby kalorii oraz wykluczenie niedoborów pokarmowych.

Bariatria i odchudzanie – Wrocław
Medicus Clinic we Wrocławiu to jedna z najnowocześniej wyposażonych placówek w Polsce. Doświadczeni specjaliści z zakresu bariatrii dobiorą najlepszą i najskuteczniejszą metodę leczenia otyłości z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb, a także możliwości regeneracyjnych organizmu Pacjenta.
Jeśli Twoje BMI jest zbyt wysokie, zgłoś się na konsultacje do Medicus Clinic. Wspólnie znajdziemy rozwiązanie Twojego problemu.

Najnowsze wiadomości i artykuły:
Podziel się z nami swoją historią walki z otyłością
Psychologiczne aspekty otyłości
Kiedy zaczyna się otyłość? Rozpoznaj niepokojące sygnały wysyłane przez organizm