Rękawowa resekcja żołądka Rękawowa resekcja żołądka

Umów się na konsultację

Przechodzę do formularza

Rękawowa resekcja żołądka

Rękawowa resekcja żołądka (zmniejszenie żołądka)

Jedną z najpopularniejszych metod operacji bariatrycznych jest rękawowa resekcja żołądka, czyli inaczej zmniejszenie żołądka. Jest ona wykonywana techniką laparoskopową (LSG – laparoscopic sleeve gastrectomy). Ta operacja zmniejszenia żołądka jest często wykonywana w naszym centrum.

 

Zmniejszenie żołądka – jak przebiega operacja?

Operacja resekcji żołądka polega na wycięciu dna, trzonu i fragmentu części przedodźwiernikowej żołądka oraz wytworzeniu tuby/rury z pozostałej w jamie brzusznej części żołądka, którą pokarm z przełyku dostaje się do dwunastnicy. W ten sposób redukuje się objętość żołądka o około 70-80%. Zmniejszenie żołądka powoduje, że pacjent nie jest w stanie przyjąć jednorazowo więcej niż 200 ml pokarmu, a żołądek szybciej wysyła do ośrodków głodu i sytości informację, o tym, że jest pełny. W konsekwencji chory czuje się najedzony. Wysoka skuteczność sprawia, że operacja zmniejszenia żołądka nierzadko bywa polecana chorym na otyłość.

Resekcja żołądka – jak wpływa na hormony?

Zmniejszenie żołądka i usunięcie jego dna skutkuje również przemodelowaniem hormonalnym, powodującym różnorakie efekty metaboliczne. Należy do nich między innymi spadek insulinooporności i zmniejszenie zaawansowania cukrzycy typu II lub nawet całkowite wyleczenie tej choroby. Operacja zmniejszenia żołądka ma też wpływ na hormon pobudzający łaknienie. Dzięki niej, żołądek przestaje go już wydzielać.