Metody leczenia otyłości Metody leczenia otyłości

Umów się na konsultację

Przechodzę do formularza

Metody leczenia otyłości

Metody leczenia otyłości dzielimy na zachowawcze i operacyjne.

Leczenie zachowawcze

Jest to leczenie w poradni dietetycznej wspierane przez konsultacje dietetyka lub psychodietetyka, specjalizującego się w pomaganiu osobom otyłym. Choć postępowanie to posiada ograniczoną skuteczność, a osiągnięte efekty często są krótkotrwałe, szczególnie wśród osób z otyłością olbrzymią, warto skorzystać z tej metody i zaleca się takie postępowanie, gdyż niektórym chorym udaje się dzięki temu uniknąć operacji.

 

Pomoc psychologa w leczeniu otyłości

Niejednokrotnie bardzo dużą rolę w leczeniu otyłości może odegrać doświadczony psycholog. Jego wsparcie oraz odpowiednie podejście mogą sprawić, że łatwiej jest osobom z otyłością rozwiązać pewne problemy i przejąć kontrolę nad nieprawidłowymi, a czasami patologicznymi zachowaniami. Konsultacje z psychologiem są również zalecane w okresie przygotowania i kwalifikacji do leczenia operacyjnego. Co więcej, odgrywają ogromną rolę w postępowaniu pooperacyjnym, pozwalając osiągnąć lepsze rezultaty i długotrwały efekt po operacji.

 

Suplementy diety i ich działanie

Na rynku dostępne są ponadto suplementy diety reklamowane jako środki przyspieszające przemianę materii, hamujące głód, itp. Są to często preparaty o działaniu wspomagającym odchudzanie, które nie mogą jednak zastąpić odpowiedniej diety i wysiłku fizycznego.

Ponadto w niektórych przypadkach ich działanie nie przynosi rezultatów lub są one krótkotrwałe, co skutkuje efektem jo-jo. Zdarza się też, że stosowanie suplementów diety okazuje się szkodliwe dla zdrowia, dlatego powinno się zawsze odbywać pod kontrolą lekarza.

 

Wpływ leków na walkę z otyłością

Pojawiają się też leki, zarejestrowane i dopuszczone przez odpowiednie urzędy, które hamują ośrodek głodu, pomagając redukować wagę ciała. Leki te zawierają w swoim składzie substancje chemiczne wykorzystywane w psychiatrii do leczenia depresji czy alkoholizmu. W związku z tym przed rozpoczęciem farmakologicznego leczenia otyłości zalecana jest konsultacja psychiatryczna.

Należy jednak zaznaczyć, że według badań, efekt takiego leczenia w 3-letniej lub dłuższej perspektywie nie odnosi tak spektakularnych efektów, jak chirurgia otyłości. Mimo to, bez względu na stopień skuteczności leczenia farmakologicznego, jest to pewna alternatywa dla osób, które nie mogą się poddać operacji.

Chirurgiczne metody leczenia otyłości

Gdy zachowawcze metody nie przynoszą spodziewanych efektów, rozwiązaniem jest chirurgiczne leczenie otyłości – o ile nie ma ku temu przeciwwskazań.

 

Do tych metod leczenia otyłości zalicza się:

  1. Rękawową resekcję żołądka.
  2. Wyłączenie żołądkowo-jelitowe, czyli inaczej gastric by-pass.

Wybór jednej z powyższych metod powinien być konsultowany z lekarzem.