Gastric-bypass Gastric-bypass

Umów się na konsultację

Przechodzę do formularza

Gastric-bypass

Gastric by-pass, czyli wyłączenie żołądkowo-jelitowe

Leczenie otyłości może się odbywać przy zastosowaniu metody by-passów. W niektórych przypadkach pozwala ona utracić nawet 85% nadmiaru masy ciała. Ta operacja bariatryczna jest, więc często polecana przez specjalistów.

Rodzaje leczenia metodą by-passów
Metoda wyłączenia żołądkowo-jelitowego występuje w dwóch odmianach:

• gastric by-pass na pętli omega, inaczej mini gastric by-pass – by-pass jednozespoleniowy,
• roux-en-Y gastric by-pass – bypass dwuzespoleniowy.

Operacja bariatryczna – przebieg zabiegu

W obu przypadkach operacja bariatryczna polega na odcięciu żołądka w jego bliższej części  i wytworzeniu z niego zbiornika o objętości około 50 ml. Do niego doszywane jest odpowiednio przygotowane jelito cienkie. Dzięki temu zabiegowi skraca się drogę wspólną dla pokarmów przechodzących przez pomniejszony żołądek i enzymów trawiennych, mieszających się w jelicie cienkim z pokarmem. W efekcie skraca się również czas, w którym pokarm może być strawiony i wchłonięty. Ta operacja bariatryczna sprawia, że duża część składników pokarmowych, w tym przyjętej energii, ulega utracie i zostaje wydalona w momencie wypróżnienia.

Wyłączenie żołądkowo-jelitowe – co warto wiedzieć?
Efekt po tej operacji bariatrycznej jest jeszcze bardziej spektakularny niż po resekcji rękawowej żołądka – zarówno jeśli chodzi o utratę masy ciała, jak i efekt metaboliczny (zmniejszenie lub wycofanie się cukrzycy, NT). Gastric by-pass jest bardziej zaawansowaną procedurą niż rękawowa resekcja żołądka. W związku z tym wiąże się z większym ryzykiem okołooperacyjnym i pooperacyjnym.

Warto wiedzieć, że po tego typu operacjach częściej występują zespoły niedoborowe. Z kolei reoperacje są trudniejsze niż po resekcji rękawowej żołądka. Należy też zaznaczyć, że operacja bariatryczna z wyłączeniem żołądkowo-jelitowym jest zabiegiem nieodwracalnym.