Jak skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów?

Rady specjalistów z kliniki chirurgicznego leczenia otyłości.

 

Główną przyczyną powstawania nadwagi jest dostarczanie do organizmu większej ilości kalorii niż nasze ciało jest w stanie zwydatkować. Nieleczona nadwaga może z biegiem czasu rozwinąć się w chorobę -otyłość. Wyróżnia się 3 rodzaje o otyłości, klasyfikowane na podstawie czynnika BMI:

BMI>30 – otyłość I stopnia

BMI>35 – otyłość II stopnia

BMI>40 – otyłość III stopnia (tzw. otyłość olbrzymia)

 

Walka z otyłością jest niezwykle trudna i czasochłonna. Proces leczenia wymaga indywidualnego podejścia do problemu, zaangażowania ze strony specjalistów i pacjenta oraz dużych pokładów samodyscypliny.

 

Otyłość a niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy jest poważną chorobą, która dotyka coraz więcej osób na świecie. Najbardziej są na nią narażone kobiety oraz osoby starsze. Gruczoł tarczycowy odpowiada za wytwarzanie hormonów – trójjodotyroninę (T3), tyroksynę (T4) oraz kalcytoninę, które wpływają na przemianę materii w tkankach i narządach naszego ciała. Z kolei za pracę gruczołu odpowiada przysadka mózgowa produkująca hormon TSH. Jeżeli z jakiegoś powodu tarczyca produkuje za mało hormonów, to stan ten nazywamy niedoczynnością tarczycy. Ten rodzaj choroby wywołuje wiele zaburzeń m.in. spowolnienie metabolizmu a t może przyczynić się do powstania otyłości. W takim wypadku sama dieta i ćwiczenia nawet pod okiem specjalistów nie wystarczy. Niezbędna jest wizyta u endokrynologa, który odpowiednio zdiagnozuje problem i zastosuje odpowiednie leczenie farmakologiczne.

 

Otyłość a stres

Przewlekły stres także sprzyja otyłości. Bardzo często w sytuacjach stresowych sięgamy posłodycze, fast food lub inne niezdrowe przekąski. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyną nadmiernego spożywania jedzenia w sytuacjach nerwowych jest brak umiejętności radzenia sobie z emocjami. Bardzo często „zajadamy” negatywne momenty w swoim życiu co przekłada się na wzrost wagi, który stopniowo może przerodzić się w otyłość. Do tego dochodzi problem kompulsywnego jedzenia. To schorzenie takie samo jak bulimia czy anoreksja, które wymaga konsultacji ze specjalistą. Takie objadanie się również jest efektem unikania konfrontacji z własnymi problemami i uczuciami. Kompulsywne jedzenie to bardzo niebezpieczny rodzaj zaburzeń odżywiania, ponieważ najczęściej kończy się wyrzutami sumienia, poczuciem porażki i smutku. To wszystko może doprowadzić do depresji i stanów lękowych.

 

Sposoby walki z otyłością

W niektórych przypadkach osoby z dodatkowymi kilogramami są w stanie, za pomocą ćwiczeń i diety, samodzielnie zredukować wagę. Niezwykle istotne jest uregulowanie pór i ilości przyjmowanych pokarmów w ciągu dnia. Najlepszym rozwiązaniem jest 5 dobrze zbilansowanych posiłków co 2-3 godziny. Należy całkowicie zrezygnować ze słodyczy, słodkich napojów gazowanych oraz podjadania między posiłkami. Obiad czy kolację należy spożywać powoli, dokładnie przeżuwając pokarm. Nie zaleca się jednoczesnego oglądania telewizji i jedzenia – sprzyja to przyjmowaniu większej ilość kalorii niż w rzeczywistości potrzebuje nasz organizm. W osiągnięciu celu pomoże nam konsultacja lub stała opieka dietetyka.

 

W walce o zdrowie i ładną sylwetkę nieoceniona będzie aktywność fizyczna. W tej kwestii najlepiej zasięgnąć porady profesjonalnego trenera personalnego. Wskazane są codzienne spacery, jazda na rowerze lub basen. Przy otyłości należy szczególną uwagę zwrócić na obciążenie stawów i całego układu kostnego. Nadmiar kilogramów w połączeniu z intensywnymi ćwiczeniami może zakończyć się poważną kontuzją, która utrudni i wydłuży proces odchudzania.

 

Co w przypadku jeśli dieta i aktywność fizyczna nie przynoszą zamierzonych rezultatów?

Jeżeli pomimo wysiłku, stosowania diety i regularnych treningów waga nie zmienia się, należy zastanowić się nad innymi metodami leczenia. Warto sięgnąć po preparaty przyspieszające przemianę materii i zmniejszające łaknienie. Na uwagę zasługują też produkty oparte na błonniku oraz włóknach i wyciągach z roślin, które mają za zadanie wzmocnić metabolizm i ułatwić walkę z nadwagą.

W przypadku dużej otyłości i braku efektów stosowanych diet, ćwiczeń, a także suplementacji powinniśmy udać się z problemem do specjalisty chirurga -bariatry.

Po dokładnym badaniu zdiagnozuje przyczynę nadwagi, a następnie dobierze odpowiednią metodę operacyjną.

 

Medicus Clinic – zabiegi bariatryczne

 

W Medicus Clinic stosujemy 3 podstawowe, operacyjne metody leczenia otyłości. Są to :

Opaska żołądkowa,

by-pass żołądka,

rękawowa resekcja żołądka.

 

Chirurgiczne leczenie otyłości jest dla wielu osób szansą na lepsze życie. Dzięki temu wiele schorzeń, wywołanych nadmiarem kilogramów, stopniowo ustępuje.

Znacząco zwiększa się komfort życia codziennego, a czynności, które kiedyś sprawiały nam problemy stają się znacznie łatwiejsze.

Najnowsze wiadomości i artykuły:
Podziel się z nami swoją historią walki z otyłością
Psychologiczne aspekty otyłości
Kiedy zaczyna się otyłość? Rozpoznaj niepokojące sygnały wysyłane przez organizm