„Stop otyłości” – dzień otwarty w Medicus Clinic
„Stop otyłości” – pod tym hasłem w Medicus Clinic odbył się dzień otwarty dla wszystkich, którzy chcą podjąć walkę z tą najgroźniejszą chorobą cywilizacyjną dzisiejszych czasów. Słuchacze mieli możliwość skorzystania z wykładów, podczas których poruszony został temat przyczyn otyłości, metod jej chirurgicznego leczenia oraz wskazań do zabiegów bariatrycznych.
Otyłość jest jedną z najpowszechniejszych chorób XXI wieku. Szacuje się, że ponad połowa Polaków ma nadwagę, a z pośród tej grupy nawet do 1,5 miliona kwalifikuje się do chirurgicznego leczenia otyłości ( ta metoda leczenia zalecana jest pacjentom, u których dotychczasowe leczenie zachowawcze nie przyniosło pożądanych i długotrwałych rezultatów i u których BMI wynosi 45 lub 35 i mniej w przypadku chorób towarzyszących minimum 35 )
Jak walczyć z otyłością?
Główny punkt wydarzenia stanowiły bezpłatne wykłady, w czasie których specjaliści Medicus Clinic: dr n. med. Paweł Szymański, który kieruje zespołem chirurgicznego leczenia otyłości oraz mgr Dorota Olanin – dietetyk kliniczny i psychodietetyk dzielili się swoją wiedzą medyczną. Podczas wykładów poruszony został temat przyczyn otyłości, metod jej chirurgicznego leczenia oraz wskazań do zabiegów bariatrycznych.
Dr n. med. Paweł Szymański wygłosił dwa wykłady pt. „Otyłość chorobą cywilizacyjną XXI wieku” oraz „Metody chirurgicznego leczenia otyłości”. Natomiast Dorota Olanin – dietetyk kliniczny i psychodietetyk zgromadzonym słuchaczom opowiedziała o terapii żywieniowej w kontekście walki z otyłością.
„Jest ona przyczyną różnych innych poważnych chorób i konsekwencji zdrowotnych, które są jej następstwem. Mowa tutaj przede wszystkim o cukrzycy typu drugiego, o nadciśnieniu tętniczym, o zespole bezdechu śródsennego, o uszkodzeniach układu ruchu i wielu innych chorobach, które znacznie pogarszają życie pacjentów – mówił podczas wykładu. „
Dr Szymański przedstawił ponadto dane statystyczne, które pokazują efekt nieleczenia choroby:
„Szacuje się, że spośród chorych, którzy mają BMI powyżej 40 około 30% osób nie przeżyje kolejnej dekady. Ogólnie rzecz biorąc życie u chorych z otyłością skraca się od 5 do około 20 lat. Oczywiście w sytuacji, gdy nic z tą chorobą nie zrobimy.”
Gość specjalny
Gościem specjalnym dnia otwartego była pacjentka, która zabieg rękawowej resekcji żołądka mają już za sobą. Kinga Ćwikowska– lżejsza o 52 kg twierdzi, że po operacji przeprowadzonej przez dr. Szymańskiego, rozpoczęło się dla niej drugie życie.
„Każdy utracony kilogram mobilizuje. Dzięki operacji moje życie zmieniło się całkowicie. Tak naprawdę dostałam nowe, a jak się coś odzyska… to już się tego nie odda. Jeśli jesteście już w tym pociągu, nie zatrzymujcie się – mówiła Pani Kinga podczas panelu dyskusyjnego.”
Jeśli chcesz rozpocząć swoją walkę z otyłością, umów się na konsultację z naszymi specjalistami, którzy pomogą dobrać odpowiednią metodę leczenia.