Otyłość to choroba
Specjalista Medicus Clinic, lek. med. Bartosz Katkowski: Chory ma nadmierną masę ciała nie z powodu dużej podaży pokarmu, lecz pacjent dużo je, ponieważ zachorował na otyłość. Oznacza to, że wbrew powszechnej opinii problem otyłości to nie tylko brak silnej woli, ani niewłaściwy sposób odżywiania, ale poważny problem ze zdrowiem.
Ta koncepcja zyskuje coraz większą popularność wraz z nowymi, dokładniejszymi badaniami, dotyczącymi problemu otyłości.
Najnowsze doniesienia naukowe pokazują, że występuje wiele czynników, które przyczyniają się do powstania choroby, takich jak geny, środowisko, w którym dorasta Pacjent, jego kondycja psychiczna, czy pozostałe choroby, na które cierpi. Przedstawiamy je poniżej wraz z opisami, które opracował lek. med. Bartosz Katkowski.
Jakie czynniki mogą być przyczyną choroby ?
- Czynniki genetyczne:
Otyłość ma często charakter rodzinny, co może dowodzić przyczyny genetycznej. Jednak mieszkający razem mają zazwyczaj podobne nawyki żywieniowe i przyzwyczajenia związane ze stylem życia, co również może sprzyjać tyciu. Oddzielenie tych ostatnich czynników od uwarunkowań genetycznych jest niezmiernie trudne. Badania medyczne dowodzą, że geny są odpowiedzialne za 80% osobniczej predyspozycji do otyłości, która wprost prowadzi do chorób jej towarzyszących. Niestety nie do końca wiadomo, w jakim mechanizmie geny czynią z nas otyłych lub szczupłych. Niektóre z nich decydują o tym, jak mozg kontroluje apetyt i odczuwanie sytości. Inne mogą wpływać na sposób magazynowania i spalania kalorii.
- Czynniki środowiskowe:
Środowisko, w tym zachowania związane ze stylem życia, sposobem odżywiania i aktywnością fizyczną mają ogromny wpływ na otyłość. Zwiększenie się liczby osób otyłych koreluje ze zmianami w odżywianiu i spadkiem aktywności fizycznej, które przez ostatnie 20-30 lat obserwuje się w krajach zachodnich. Swoich predyspozycji genetycznych nie można zmienić, można natomiast zmienić swoje zwyczaje żywieniowe i zażywać więcej ruchu.
- Czynniki psychologiczne
Czynniki psychologiczne mocno wpływają na nawyki żywieniowe. Wiele osób je pod wpływem przeżywanych negatywnych emocji takich jak: ból, depresja, czy złość. Często uważa się, że otyli ludzie mają słabą wolę, słaby charakter lub świadomie wybierają taki styl życia, aby jeść za dużo i ćwiczyć za mało, co prowadzi do otyłości. Bardziej właściwe jest podejście uznające otyłość za przewlekłą chorobę, a nie świadomy wybór.
❗ Otyłość to nie brak samokontroli. To złożone schorzenie, które łączy zaburzenia kontroli apetytu i metabolizmu energetycznego
- Czynniki chorobowe:
Niektóre choroby mogą prowadzić do wzrostu masy ciała i otyłości. Wśród nich wymienia się niedoczynność tarczycy, depresję, czy zespoły neurologiczne, które powodują nadmierny apetyt. Pewne leki, na przykład sterydy czy leki przeciwdepresyjne mogą również powodować przyrost masy ciała.
Pamiętaj, że otyłość przekraczająca 40 kg/m2 ( według kalkulatora BMI ) zagraża życiu.