Nadwaga i otyłość

Otyłość – jak walczyć z chorobą cywilizacyjną?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła 24 października dniem walki z otyłością. Otyłość jest poważną chorobą cywilizacyjną, stanowiącą globalne wyzwanie. Lekarze alarmują, że z roku na rok, rośnie liczba osób zmagających się z nadwagą i otyłością. Problem dotyczy nie tylko Europy, lecz wszystkich krajów na świecie, w szczególności tych wysoko rozwiniętych.

Czym różni się nadwaga od otyłości?

Otyłości oraz nadwaga to terminy, które odnoszą się do masy ciała, a dokładniej do zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie. WHO definiuje je jako nadmierną i nieprawidłową akumulację tłuszczu. Nadwaga bardzo często jest „wstępem” do otyłości. Do sprawdzenia, czy mamy do czynienia z nadwagą, otyłością czy też tzw. otyłością olbrzymią służy wskaźnik Quelta – znany bardziej jako BMI (Body Mass Index). Jest to stosunek masy ciała wyrażony w kilogramach do wzrostu podniesionego do kwadratu. BMI powyżej 25 punktów oznacza nadwagę, jeśli wartość przekroczy 30, znaczy to, że mamy problem z otyłością lub otyłością olbrzymią. Choroba ta stanowi zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia. Zbyt duże otłuszczenie w tkance podskórnej oraz organów wewnętrznych źle wpływa na funkcjonowanie organizmu. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że co roku z powodu nadwagi i otyłości na świecie umiera blisko 2,8 miliona osób.

Przyczyny otyłości

Przyczyn problemów z wagą jest bardzo wiele. Powody, dla których tyjemy, dzielimy na dwie podstawowe kategorie: czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Do zewnętrznych należą m.in.:

  • nieprawidłowe odżywianie, źle zbilansowane posiłki, zbyt duże porcje,
  • siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej,
  • permanentny stres oraz terapia farmakologiczna.

Do przyczyn wewnętrznych zaliczamy genetykę i procesy biologiczne, które zachodzą w naszym organizmie w sposób nieprawidłowy.

Do czego może prowadzić nieleczona nadwaga i otyłość?

Nadmiar tkanki tłuszczowej może być przyczyną wielu poważnych problemów m.in.:

  • zaburzeń układu krążenia, chorób sercowo-naczyniowych,
  • cukrzycy typu II,
  • miażdżycy, nadciśnienia tętniczego,
  • zwyrodnienia stawów,
  • nowotworów,
  • zaburzeń płodności,
  • bezdechów sennych

Badania naukowców z Princetone dowodzą także, że osoby, które borykają się z dodatkowymi kilogramami, mają problemy z zapamiętywaniem i uczeniem się. Ich ogólna kondycja umysłowa jest znacznie gorsza w porównaniu z osobami o prawidłowej masie ciała.

Profilaktyka otyłości

Wielu specjalistów i lekarzy kwalifikuje otyłość jako chorobę przewlekłą, która wymaga długotrwałego leczenia. Często w trakcie walki z nadwagą stosuje się leki oraz zabiegi z zakresu chirurgii. Niezbędna jest także zmiana trybu życia, a przede wszystkim nawyków żywieniowych. Szacuje się, że już około 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej w ciągu tygodnia może przynieść rezultat w postaci zmniejszenia ryzyka:

  • chorób serca o ok. 30%
  • cukrzycy o 27%
  • raka piersi lub jelita grubego o ok. 21% do 25%

Dodatkowo ćwiczenia redukują ryzyko udaru mózgu, nadciśnienia czy nawet depresji. Aktywność fizyczna wpływa także na zmniejszenie zawartości cholesterolu we krwi. Aby skutecznie walczyć z nadwagą i otyłością niezbędne jest wprowadzenie zmian do naszego codziennego życia.

Ważna jest przede wszystkim dieta. Należy ograniczyć produkty bogate w tłuszcze i węglowodany. Jednocześnie, aby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników, powinniśmy zwiększyć spożycie owoców i warzyw, a także produktów pełnoziarnistych z dużą zawartością błonnika. Warto skorzystać przy tym z pomocy specjalisty- dietetyka, który ułoży odpowiedni plan żywieniowy.Jeżeli jednak pomimo podjętych wysiłków czynnik BMI wskazuje na problem z otyłością należy umówić się na konsultację bariatryczną.

W Medicus Clinic nasi specjaliści pomogą dobrać odpowiednią metodę leczenia, a nowoczesny sprzęt umożliwi przeprowadzenie bezpiecznego i skutecznego zabiegu. Dzięki temu pokonasz otyłość i problemy z utrzymaniem oraz kontrolą wagi.

Najnowsze wiadomości i artykuły:
Podziel się z nami swoją historią walki z otyłością
Psychologiczne aspekty otyłości
Kiedy zaczyna się otyłość? Rozpoznaj niepokojące sygnały wysyłane przez organizm