Kalkulator BMI Kalkulator BMI

Umów się na konsultację

Przechodzę do formularza

Kalkulator BMI

Wskaźnik masy ciała BMI

Wybierz płeć




    Umów się na konsultacje

    lub skontaktuj się z nami:
    Tel. +48 (71) 769 63 96

    Pełna treść informacji o przetwarzaniu Państwa danych osobowych

    Kalkulator BMI – oblicz wskaźnik Body Mass Index

    Jeśli podejrzewasz, że Twoja waga nie jest prawidłowa, najszybciej sprawdzisz to, stosując wskaźnik BMI, czyli Body Mass Index. By go obliczyć, nie potrzebujesz pomocy lekarza dietetyka – wystarczy do tego wykorzystać nasz kalkulator BMI. Dowiedz się, ile wynosi ten wskaźnik w Twoim przypadku i przeczytaj, jak należy interpretować swój wynik

    .

    Kalkulator BMI – jak działa?

    BMI, czyli inaczej wskaźnik Queteleta, pozwala określić, czy dana osoba ma prawidłową wagę w stosunku do swojego wzrostu. Dzięki niemu można się też dowiedzieć np. czy nie trzeba zmienić swoich nawyków żywieniowych i czy nie ma przesłanek do tego, by przeprowadzić zabieg chirurgicznego leczenia otyłości. To dlatego tak ważne jest, by znać swoje BMI. Wzór na ten wskaźnik został opracowany w XIX wieku przez Adolfa Queteleta i nadal jest stosowany.

    By poznać wskaźnik Body Mass Index, wystarczy wpisać w odpowiednie pola swój wzrost i wagę, a kalkulator BMI szybko go obliczy. Korzystając z niego, nie ryzykujesz błędu w obliczeniach i w ciągu kilku chwil możesz się dowiedzieć, czy stosunek masy Twojego ciała do wzrostu jest prawidłowy. Należy przy tym pamiętać, że kalkulator wskazuje jedynie BMI dorosłych.

    Oblicz BMI z naszym kalkulatorem i dowiedz się, czy Twoja waga jest prawidłowa.

     

    Jak obliczyć BMI? Wzór

    Osoby, które zastanawiają się, jak wyliczyć BMI samodzielnie, muszą pamiętać, że w tym celu wykorzystuje się poniższy wzór:

    BMI = masa (kg) /wzrost (m)2

    Znając swoją wagę i wzrost, można szybko określić swoje BMI. Wzór pozwalający na obliczenie tego wskaźnika nie jest skomplikowany – mimo to, by ograniczyć ryzyko popełnienia błędu, oblicz BMI korzystając z naszego kalkulatora BMI.

     

    BMI – tabela z wynikami

    Nie wystarczy wiedzieć, jak obliczyć BMI – musisz jeszcze orientować się, co oznacza Twój wskaźnik BMI. Wszystkie potrzebne do tego dane znajdziesz w poniższej tabeli.

    Poznaj swój wskaźnik BMI – oblicz go samodzielnie lub korzystając z naszego kalkulatora.

    Wynik Klasyfikacja
    <18,5 niedowaga
    18,5 – 24,99 wartość prawidłowa
    25 – 29,99 nadwaga
    30 – 34,99 I stopień otyłości
    35 – 39,99 II stopień otyłości
    >40 III stopień otyłości (otyłość skrajna)

    Kiedy przelicznik BMI nie jest stosowany?

    Nie zawsze przelicznik wagi BMI będzie mógł zostać wykorzystany do określania prawidłowej masy ciała. Wskaźnik ten nie jest użyteczny w przypadku kobiet w ciąży ani osób, które uprawiają sport. To zresztą tylko niektóre przypadki, kiedy nie będzie się obliczało BMI. Waga osób, u których występują obrzęki, również może nie być zmienną, na której można polegać przy określaniu tego wskaźnika.

    BMI – wiek i jego znaczenie przy określaniu wskaźnika Body Mass Index

    Wskaźnik BMI może też okazać się mylący w przypadku osób starszych. Wynika to m.in. z tego, że z czasem gęstość kości się zmniejsza. Również masa mięśni staje się mniejsza w miarę upływu lat. To wszystko sprawia, że dana osoba waży stosunkowo mało, a jej BMI wskazuje niedowagę, chociaż masa tkanki tłuszczowej nie jest wcale niska.

    Właśnie z tego powodu starszym osobom nie na wiele przyda się kalkulator BMI. Wiek ma też znaczenie dlatego, że wraz z nim rośnie prawdopodobieństwo występowania chorób, które mogą mieć wpływ na wagę. Należy do nich zaliczyć np. osteoporozę i osteomalację.

    BMI dzieci i młodzieży – siatka centylowa

    Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoje dziecko ma prawidłową wagę, pamiętaj, że w tym przypadku inaczej interpretuje się wskaźnik BMI. Dzieci mogą się dowiedzieć, czy ważą odpowiednio dużo, dzięki siatce percentylowej (lub inaczej – centylowej), tworzonej w oparciu o dane statystyczne. Na jej podstawie można określić, czy dziecko rozwija się w taki sposób, jak większość dzieci w jego wieku, czy może cierpi np. na niedowagę lub otyłość. W związku z tym, indeks BMI dla dziecka nie będzie określany w taki sam sposób, jak indeks BMI dorosłych.

    Czego nie bierze pod uwagę wskaźnik BMI? Masa mięśniowa

    Kalkulator nadwagi nie bierze pod uwagę wszystkich ważnych zmiennych, które umożliwiają dokładne określenie, czy Twoja waga nie jest za niska lub zbyt wysoka. Co sprawia, że nie do końca można polegać na BMI?

    Masa mięśniowa jest wliczana do ogólnej masy ciała, razem z wagą tłuszczu. To dlatego sportowcy nie stosują wskaźnika BMI. Jeśli masz rozbudowaną muskulaturę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nawet jeżeli wynik wskazany przez kalkulator wskazuje na otyłość (albo nadwagę), tak naprawdę Twoja waga jest w normie. Dzieje się tak dlatego, że mięśnie są gęstsze niż tłuszcz, a co za tym idzie – są też cięższe, chociaż ich objętość jest znacznie mniejsza. Właśnie dlatego waga ciała nie jest parametrem, na którym zawsze można polegać.

    Wpływ na wagę ciała ma także stopień mineralizacji kości i ich gęstość. Nie każdy wie, że kości są gęstsze od mięśni, a tym samym również od tłuszczu. Ponadto u jednych osób mogą one być znacznie grubsze niż u innych. Niestety, tego pod uwagę nie bierze wskaźnik BMI. Masa kostna wpływa, więc na Body Mass Index, ale bez dokładnych badań nie sposób określić, jaki procent masy ciała w danym przypadku stanowi masa kości, a jaki tłuszcz. Warto mieć to na uwadze.

    Indeks BMI dla kobiety i mężczyzny – różnice

    Chociaż tabela wyników, które podaje kalkulator BMI, jest taka sama zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, nieco inaczej powinno się interpretować wskaźniki BMI w zależności od płci. Należy przy tym pamiętać, że kobiety są bardziej podatne do tego, by gromadzić większą ilość tkanki tłuszczowej. W porównaniu z mężczyznami mają też mniej mięśni. To wszystko sprawia, że indeks BMI dla mężczyzny będzie oznaczał coś innego, niż taki sam wskaźnik u kobiety o zbliżonym wzroście, u której prawdopodobnie tłuszcz będzie w większym stopniu stanowił masę ciała.

    Co poza BMI? Oblicz WHR

    Kalkulator dietetyczny (BMI) nie pomoże przy określaniu, jakie jest rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. Tymczasem jest to istotna kwestia w przypadku np. leczenia otyłości. Dlatego poza wskaźnikiem BMI warto też obliczyć inny wskaźnik – WHR. Jest on jednak stosowany wyłącznie w odniesieniu do osób cierpiących na otyłość i pokazuje, jaki jest stosunek obwodu talii od obwodu bioder. Oblicza się go za pomocą wzoru:

    obwód talii/obwód bioder = WHR

    Otrzymany w ten sposób wynik, pozwoli stwierdzić, który z dwóch typów otyłości chory reprezentuje – otyłość brzuszną czy pośladkowo-udową.

    Otyłość brzuszna – typu androidalnego (typu jabłko)

    Ten typ otyłości jest częściej spotykany u mężczyzn niż u kobiet. W przypadku otyłości brzusznej istnieje większe zagrożenie, że chorobie będą towarzyszyły powikłania metaboliczne, ponieważ tłuszcz otacza narządy wewnętrzne. O otyłości typu androidalnego można mówić wtedy, gdy wskaźnik WHR wynosi u kobiet 0,8 lub więcej, a u mężczyzn – 1,0 lub większy.

    Otyłość pośladkowo-udowa – typu gynoidalnego (typu gruszka)

    Z tym typem otyłości zwykle zmagają się kobiety. Niesie ona ze sobą mniejsze zagrożenie powikłań metabolicznych (ponieważ tłuszcz gromadzi się pod skórą), nie należy jednak jej bagatelizować. Otyłość typu gynoidalnego stwierdza się wtedy, gdy wskaźnik WHR wynosi mniej niż 0,8 u kobiet i mniej niż 1,0 u mężczyzn.

    Wskaźnik BMI pomaga określić, czy dana osoba ma problemy z wagą, ale nie można dzięki niemu stwierdzić, gdzie gromadzi się tłuszcz. Do tego trzeba zastosować wskaźnik WHR.

    Nie tylko kalkulator BMI – dlaczego warto skonsultować się z dietetykiem?

    Nawet, gdy wskaźnik BMI pokazuje, że Twoja masa ciała jest właściwa, warto udać się do lekarza, jeśli masz co do tego wątpliwości. BMI – prawidłowe, zbyt duże lub za małe, może nie mieć wiele wspólnego z rzeczywistością. Ten wskaźnik jest jednak często stosowany, głównie ze względu na łatwość, z jaką można obliczyć BMI. Wzór można zastosować bez trudu i szybko dowiedzieć się, czy waga mieści się w ogólnie przyjętych normach.

    Nie warto ograniczać się tylko do tego, by obliczyć BMI. Kalkulator to tylko jeden ze sposobów, dzięki którym można określić, czy waga jest prawidłowa. Najlepiej dodatkowo skorzystać z pomocy lekarza. Specjalista pomoże ustalić, czy stan zdrowia pociąga za sobą konieczność leczenia i wskaże, jakie kroki należy w związku z tym podjąć.