Jak wygląda dieta po operacji bariatrycznej? Czy trzeba jej przestrzegać?

Bariatria to dział medycyny zajmujący się operacyjnym leczeniem otyłości. Chirurgiczne metody są skuteczne w walce z nadmiernym otłuszczeniem organizmu. Dzięki operacjom Pacjenci są zdrowsi i tracą nadprogramowe kilogramy. Ustępują choroby towarzyszące takie jak zwyrodnienia stawów, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca.

Leczenie otyłości – metody operacyjne
W centrum leczenia otyłości, istniejącym w Medicus Clinic we Wrocławiu, lekarze przeprowadzają 3 rodzaje operacji bariatrycznych. Są to:
rękawowa resekcja żołądka, która polega na wycięciu 2/3 części tego organu, co znacząco zmniejsza jego objętość. Przede wszystkim dochodzi do zmiany gospodarki hormonalnej, do ośrodka głodu i sytości szybciej dociera informacja o najedzeniu,
bypass żołądkowo-jelitowy, to zabieg polegający na odcięciu części żołądka i wytworzenia małego zbiornika na pokarm, odpowiednio połączonego z jelitem,
założenie opaski żołądkowej, którą nakłada się na górną cześć żołądka. Dzięki niej reguluje się szybkość i ilość produktów spożywczych przechodzących przez układ pokarmowy człowieka.

Operacyjne leczenie otyłości to skuteczna metoda, jednak, aby Pacjent po zabiegu mógł w pełni cieszyć się zdrowiem i nowym życiem niezbędne jest stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety oraz bezwzględne przestrzeganie zaleceń lekarzy.

Jak wygląda dieta po operacji bariatrycznej?
Żywienie po operacji bariatrycznej można podzielić na 5 faz. W trakcie trwania każdej z nich Pacjent stopniowo, na nowo „uczy się” spożywania posiłków i dokładnego przeżuwania. Początkowo dozwolone jest picie jedynie wody oraz słabej herbaty. Wraz z upływem czasu do diety wprowadzane są zupy i produkty stałe.

Dieta po operacji bariatrycznej – etap I
Pierwsza faza obejmuje okres do 48 godzin po operacji. W tym czasie zaleca się jedynie picie, w ilości jednorazowej do 60 mililitrów. Wskazane jest, aby Pacjent w ciągu doby spożył około 2 litrów płynów. W związku z tym po wodę lub herbatę należy sięgać bardzo często. Dodatkowo nie poleca się picia przez słomkę, ponieważ może to powodować połykanie powietrza wraz napojem.

Dieta po operacji bariatrycznej – etap II
Faza II trwa od 3 doby do około 2 tygodni po operacji. Jest to okres, w którym organy wewnętrzne Pacjenta zaczynają się goić i oprócz wody do diety można wprowadzić dokładnie zmiksowane zupy, jogurty pitne, soki bez dodatku cukru oraz chude mleko krowie bądź roślinne.

Dieta po operacji bariatrycznej – etap III
3 i 4 tydzień po operacji to czas, w którym zmiksowane zupy i inne płynne pokarmy możemy zastępować miękkim, wilgotnym i bardzo dobrze rozdrobnionym jedzeniem. Ważne jest, aby produkty zawierały niewielką ilość tłuszczu, a sporą ilość białka. W tym okresie doskonale sprawdzi się puree ziemniaczane, twaróg, chude mięso lub ryby.

Dieta po operacji bariatrycznej – etap IV
Ta faza trwa od 5 do 8 tygodnia po zabiegu, w jej trakcie zaleca się spożycie 4-6 małych posiłków dziennie. W tym etapie pokarmy nadal powinny być miękkie i wilgotne. Dietę można rozszerzyć o np. o drobno pokrojone mięso mielone, gotowane warzywa oraz owoce bez skórki takie jak banany czy brzoskwinie.

Dieta po operacji bariatrycznej – etap V
Po około 2 miesiącach od operacji Pacjent może powoli zacząć spożywać posiłki o stałej konsystencji. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o ich dokładnym przeżuwaniu i rozdrabnianiu już w jamie ustanej. Dzięki temu układ pokarmowy będzie szybciej trawił pożywienie, a Pacjent uniknie niestrawności oraz bóli brzucha.

Lekarz dietetyk – Wrocław
Centrum leczenia otyłości w Medicus Clinic oferuje kompleksową opiekę nad Pacjentami bariatrycznymi. Wiedza oraz doświadczenie naszych lekarzy pozwolą dobrać najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą metodę operacyjną. Po zabiegu dietetyk kliniczny ułoży odpowiednio zbilansowaną dietę, tak aby wspomóc procesy regeneracyjne organizmu i jednocześnie dostarczyć mu wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowanie składników odżywczych.
Zapraszamy na konsultacje z naszymi specjalistami.

Najnowsze wiadomości i artykuły:
Podziel się z nami swoją historią walki z otyłością
Psychologiczne aspekty otyłości
Kiedy zaczyna się otyłość? Rozpoznaj niepokojące sygnały wysyłane przez organizm