Czy z otyłości można się wyleczyć? Jakiej pomocy potrzebuję?


W ostatnich latach coraz więcej osób w Polsce i na świecie boryka się z otyłością, która jest chorobą. Na dodatek otłuszczenie narządów wewnętrznych jest przyczyną wielu schorzeń towarzyszących takich jak: nadciśnienie, problemy z sercem czy cukrzyca. Leczenie otyłości jest procesem długotrwałym i bardzo skomplikowanym. Jednak prawidłowo dopasowana forma leczenia np. w postaci zabiegu bariatrycznego, pozwoli w krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, a co za tym idzie wielu innych dolegliwości.

Chirurgiczne leczenie otyłości
Bariatria jest gałęzią medycyny, która zajmuje się leczeniem otyłości. Operacyjne metody są niezwykle skuteczne w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej w organizmie. Dodatkowo zabiegi bariatryczne redukują także tzw. schorzenia towarzyszące, wywołane otyłością. Według raportu przygotowanego przez Ministerstwo Zdrowia: „Cukier, otyłość – konsekwencje” szacuje się, że w 2025 roku wzrośnie liczba osób cierpiących na choroby związane z otyłością m.in. na cukrzycę (wzrost o około 941 tysięcy osób) czy nadciśnienie (349 tysięcy osób). Prognozy nie są optymistyczne, jak zatem ratować się?

Wizyta u chirurga-bariatry
Jeżeli Twoje BMI jest zbyt wysokie, diety i aktywność fizyczna nie przynoszą satysfakcjonujących efektów, a efekt jojo nie jest Ci obcy – warto wybrać się na konsultacje do specjalisty z zakresu bariatrii. Lekarz trafnie oceni skalę problemu, a także jego źródło, tym samym dobierając metodę leczenia do Twoich indywidualnych potrzeb.

Operacja bariatryczna – co to takiego?
Zabieg bariatryczny to inwazyjna metoda, która pozwala w krótkim czasie zredukować wagę Pacjenta. W centrum leczenia otyłości w Medicus Clinic we Wrocławiu wykonujemy 3 rodzaje zabiegów:

  • rękawową resekcję żołądka, czyli zmniejszenie żołądka,
  • gastric by-pass, nazywany także wyłączeniem żołądkowo-jelitowym,
  • opaskę żołądkową.

Chirurgiczne leczenie otyłości – Wrocław
Ośrodek leczenia otyłości w Medicus Clinic specjalizuje się w walce z otyłością metodami operacyjnymi. Doświadczona kadra lekarska i nowoczesny sprzęt, pozwalają dobrać najlepszą i najskuteczniejszą metodę odchudzania dla Pacjenta. Jednak sama operacja to dopiero początek drogi po zdrowie i dobre samopoczucie. Niezwykle ważnym aspektem po przebytej operacji bariatrycznej jest zachowanie odpowiednio zbilansowanej i zdrowej diety.

Dieta po operacji bariatrycznej
W początkowym okresie żywienie po operacji bariatrycznej powinno mieć płynną konsystencję. W kolejnych dniach dietę stopniowo rozszerza się i zagęszcza pokarmy. Podczas układania jadłospisu ważne jest, aby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dodatkowo należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących jedzenia po zabiegu z chirurgii bariatrycznej.

Należy m.in.:

  • ograniczyć ilość spożywanego jedzenia,
  • dbać o regularne pory posiłków (małe porcje, ale częściej),
  • jeść powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs,
  • włączyć do diety produkty wysokobiałkowe,
  • unikać produktów tłustych i przetworzonych,
  • szczególna uwagę zwracać na witaminy i mikroelementy dostarczane wraz z pożywieniem, tak aby uniknąć niedoborów,
  • unikać napojów gazowanych, słodzonych soków, mocnej kawy oraz alkoholu.
Najnowsze wiadomości i artykuły:
Podziel się z nami swoją historią walki z otyłością
Psychologiczne aspekty otyłości
Kiedy zaczyna się otyłość? Rozpoznaj niepokojące sygnały wysyłane przez organizm