Czy operacja bariatryczna jest skuteczna? Dowiedz się od czego zależy powodzenie terapii


Otyłość to problem, który dotyka coraz więcej ludzi na całym świecie. Liczne badania wykazują, że wzrost BMI jest związany z częstotliwością występowania chorób metabolicznych m.in. cukrzycy, a także przedwczesnych zgonów. Raport Narodowego Funduszu Zdrowia pt. „Cukier, otyłość – konsekwencje. Przegląd literatury, szacunki dla Polski.” wyraźnie pokazuje związek pomiędzy spożywaniem napojów z dużą zawartością cukru, prowadzących do otyłości, a przedwczesną śmiercią. Terapia otyłości jest czasochłonna i niejednokrotnie mimo zaangażowania Pacjentów i lekarzy nie przynosi zamierzonych efektów. Operacje bariatryczne są jedną z najskuteczniejszych metod leczenia otyłości oraz chorób metabolicznych towarzyszących zbyt dużemu otłuszczeniu organizmu.

Metody leczenia otyłości
Sposoby terapii otyłości możemy podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy z nich to leczenie zachowawcze polegające na wizytach w poradni dietetycznej oraz u psychodietetyka. Pomoc doświadczonego specjalisty, odpowiednio dobrane środki farmakologiczne oraz dodatkowa aktywność fizyczna mogą przynieść pozytywne rezultaty. Jednak w przypadku otyłości, z którą Pacjent zmaga się latami skuteczność tego rodzaju kuracji jest niewielka. Zaleca się wtedy operację bariatryczną.
Metodą, która przynosi najlepsze rezultaty jest chirurgiczne leczenie otyłości. W Medicus Clinic oferujemy 3 rodzaje operacji bariatrycznych. Są to:
rękawowa resekcja żołądka,
opaska żołądkowa,
gastric by-pass.

Rękawowa resekcja żołądka, czyli zmniejszenie żołądka
To jedna z najpopularniejszych metod jaką przeprowadza się operacje bariatryczne. Polega ona na wycięciu określonych fragmentów żołądka i uformowaniu specjalnej rury z pozostałych części organu. Z pomocą utworzonej „tuby”” treści pokarmowe dostają się z przełyku do dwunastnicy. Zmniejszenie żołądka pozwala zredukować jego wielkość o nawet 80%, dzięki temu Pacjent po spożyciu nawet niewielkiej ilości pokarmu czuje się najedzony. W Medicus Clinic resekcję żołądka przeprowadzamy metodą laparoskopową, która gwarantuje szybsze gojenie, niż w przypadku bardziej inwazyjnych sposobów operacji.

Opaska żołądkowa
Najczęściej jest wykonywana u Pacjentów, u których istnieją inne, zdrowotne przeciwwskazania do przeprowadzenia bardziej inwazyjnych zabiegów. Opaska żołądkowa zakładana jest na bliższą część tego organu. Tak samo jak w przypadku zmniejszenia żołądka, operacja jest przeprowadzana metodą laparoskopową. Rezultaty operacji są doskonałe, jednak słabsze niż przy resekcji żołądka. Metoda ta pozwala na utratę nawet do 60% nadprogramowej masy ciała. Należy pamiętać, że po operacji zaimplantowania opaski konieczne są częste wizyty kontrolne.

Gastric by-pass
Leczenie otyłości z pomocą by-passów jest skuteczną i popularną metodą. W Medicus Clinic przeprowadzamy dwa rodzaje takich operacji. Są to:
gastric by-pass na pętli omega, inaczej mini gastric by-pass – by-pass jednozespoleniowy,
roux-en-Y gastric by-pass – bypass dwuzespoleniowy.

Każdy z tych sposobów pozwala pozbyć się nawet do 85% nadmiernej masy ciała. W trakcie operacji lekarz odcina część żołądka w bliższej części organu i formuje zbiornik, mieszczący około 50 ml pokarmu. Następnie doszywa odpowiednio przygotowane wcześniej jelito.

Operacja bariatryczna to jedynie początek
Po zabiegu nia żołądka, założenia opaski czy by-passów Pacjent musi zmienić swoje nawyki żywieniowe. Okres rekonwalescencji po operacji dodatkowo wymusza na Pacjencie trzymanie się restrykcyjnej diety, spożywanie dużej ilość płynnych pokarmów, a po całkowitym wygojeniu się ran zaleca się także aktywność fizyczną. Specjaliści z Medicus Clinic służą pomocą i wsparciem na każdym etapie walki z otyłością. Dzięki ich zaangażowaniu, a także dostępowi do najnowocześniejszego sprzętu rezultaty zabiegów są spektakularne. Poprawiają nie tylko komfort codziennego życia Pacjentów, ale także, dzięki redukcji wagi, ustępuje wiele chorób towarzyszących.

Najnowsze wiadomości i artykuły:
Podziel się z nami swoją historią walki z otyłością
Psychologiczne aspekty otyłości
Kiedy zaczyna się otyłość? Rozpoznaj niepokojące sygnały wysyłane przez organizm