Czy operacja bariatryczna jest dla każdego? Przeciwwskazania do wykonywania zabiegu
Chirurgiczne leczenie otyłości to aktualnie najskuteczniejsza i najlepsza metoda terapii osób borykających się z nadwyżką kilogramów. Stosuje się ją u Pacjentów, u których zawiodły inne metody (dieta, aktywność fizyczna, suplementacja, psychoterapia). Pierwsze operacje bariatryczne były przeprowadzane już w latach 50. ubiegłego wieku. Od tamtej pory chirurgiczne leczenie otyłości, zyskuje na popularności.
Chirurgia bariatryczna – kiedy powinieneś rozważyć zabieg?
Najprostszym sposobem, aby sprawdzić, czy kwalifikujesz się do operacji bariatrycznej, jest obliczenie wartości BMI. Jeżeli Twój Body Mass Index wskazuje na III stopień otyłości (BMI powyżej 40) powinieneś niezwłocznie zasięgnąć porady specjalisty.
W trakcie pierwszej wizyty lekarz przeprowadzi dokładny wywiad, zapozna się z wynikami dotychczasowych badań i pomoże określić źródło oraz rozległość problemu. Dzięki temu możliwe będzie dobranie odpowiedniej, skutecznej i przede wszystkim bezpiecznej metody terapii. Operacja bariatryczna to pierwszy krok do osiągnięcia sukcesu i pokonania własnych ograniczeń. W wyniku zabiegu Pacjent nie tylko traci nadprogramowe kilogramy, ale także można zaobserwować ustąpienie chorób towarzyszących np. nadciśnienia czy problemów ze stawami.
Operacja bariatryczna, czyli jak zmniejszyć żołądek?
W centrum leczenia otyłości powstałym przy Medicus Clinic specjaliści z zakresu bariatrii przeprowadzają 3 rodzaje zabiegów:
• rękawową resekcję żołądka, która nazywana jest zmniejszeniem żołądka i polega na usunięciu ponad połowy tego organu. Dzięki temu Pacjent w ciągu 2 lat od operacji może stracić do 60% nadmiernej masy ciała,
• gastric by-pass, czyli wyłączenie żołądkowo-jelitowe, jest niezwykle skuteczną, nieodwracalną metodą leczenia. Pacjenci po zabiegu mogą zredukować nadmiar kilogramów o niemal 85%,
• opaska żołądkowa, to metoda, która polega na założeniu specjalnej opaski w bliższej części żołądka, co znacząco wpływa na ilość przyjmowanych przez Pacjenta pokarmów.
Zmiana nawyków żywieniowych. Jak powinna wyglądać dieta po operacji bariatrycznej?
Po zakończonym zabiegu bariatrycznym Pacjent powinien przestrzegać specjalnej diety. W tym okresie żołądek musi się zagoić, Pacjent wrócić do pełni sił i przede wszystkim zmienić swoje nawyki żywieniowe. W pierwszych dniach po zabiegu dozwolone jest jedynie picie wody i słabej herbaty. W kolejnych tygodniach stopniowo rozszerza się dietę o zmiksowane zupy i miękkie, wilgotne, rozdrobnione pokarmy. Dzięki temu w ciągu kilku tygodni od zabiegu Pacjent znów może spożywać standardowe posiłki o stałej konsystencji.
Przeciwwskazania do operacji bariatrycznej
Chirurgia bariatryczna jest niezwykle skuteczna w leczeniu otyłości, jednak – jak każda operacja – niesie ze sobą ryzyko powikłań.
Do głównych przeciwwskazań, które nie pozwalają zakwalifikować Pacjenta do operacji, zalicza się:
• ciążę,
• uzależnienie od napojów alkoholowych oraz innych substancji odurzających,
• choroby psychiczne,
• owrzodzenie żołądka,
• przewlekłe choroby przełyku,
• choroby układu krążeniowo- oddechowego, które mogą uniemożliwić skuteczne i bezpieczne znieczulenie Pacjenta przed operacją,
• żylaki przełyku,
• nieprawidłową budowę przewodu pokarmowego np. kurcz wypustu lub zwężenie odźwiernika.
O kwalifikacji do operacji decyduje lekarz bariatra na podstawie badań oraz wywiadu z Pacjentem. W centrum leczenia otyłości w Medicus Clinic nasi lekarze podchodzą do każdego przypadku indywidualnie. Priorytetem jest nie tylko skuteczność oferowanych przez nas zabiegów, ale także ich bezpieczeństwo i komfort Pacjentów.