Opaska żołądkowa Opaska żołądkowa

Umów się na konsultację

Przechodzę do formularza

Opaska żołądkowa

Opaska żołądkowa

Założenie opaski żołądkowej jest odwracalną metodą operacyjnego leczenia otyłości. Lekarze polecają ją zwłaszcza pacjentom, u których przeprowadzanie bardziej zaawansowanych zabiegów bariatrycznych wiąże się z dużym ryzykiem. To rozwiązanie jest najskuteczniejsze, gdy chory skrupulatnie przestrzega diety.

Podlinkowanie webinarium

 

Jak przebiega proces zakładania opaski żołądkowej?

Ten zabieg polega na implantacji opaski żołądkowej regulowanej w części bliższej żołądka. Opaska jest implantowana techniką laparoskopową. Posiada port wyprowadzony pod powłoki skóry, dzięki któremu można regulować stopień zwężenia żołądka w części wpustowej, ograniczając przyjmowanie pokarmów.

Leczenie otyłości z pomocą opaski żołądkowej wiąże się z częstymi kontrolami pooperacyjnymi. Na początku odbywają się one co 3 miesiące, a następnie co pół roku. Zastosowanie opaski żołądkowej oznacza też ścisły kontakt z poradnią bariatryczną.

Efekt długotrwały jest w tym przypadku mniej spektakularny niż po operacjach nieodwracalnych, jednak osiągamy go w najmniej inwazyjny sposób. Przy tej metodzie uważa się, iż redukcja 60% nadmiaru masy ciała stanowi korzystny rezultat.

 

Usuwanie opaski żołądkowej

W przypadku tej metody operacyjnej zdarzają się sytuacje, gdy opaskę trzeba usunąć. W różnych badaniach naukowych odsetek usuwanych opasek jest inaczej przestawiany, ale szacuje się, że procentowo od 8% do nawet 20% opasek jest usuwanych u chorych z różnych przyczyn. Powodem może być np. niezaakceptowanie metody przez chorego lub przeciwwskazania medyczne.

Migracja portu opaski, uszkodzenie drenu opaski – każdy element systemu może ulec uszkodzeniu, przemieszczeniu, rotacji itp. Każda z tych sytuacji wymaga odmiennego, indywidualnego postępowania, większość z nich udaje się jednak rozwiązać działaniem chirurgicznym, zazwyczaj o niewielkiej skali.

To rozwiązanie jest polecane, gdy chory stosuje się rzetelnie do zaleceń pozabiegowych i skrupulatnie przestrzega diety. Wiąże się ono z częstymi kontrolami pooperacyjnymi (nawet 2-4 razy w roku).